Czas oczekiwania na konsultacje już od 5 minut w godz. 8.00 – 20.00

Czym jest i jak działa e-Zwolnienie (e-ZLA)? Czy mogę uzyskać L4 przez internet? – odpowiadamy!

e-zwolnienie-e-ZLA-l4

e-Zwolnienie jest niczym innym jak elektronicznym zwolnieniem lekarskim (inaczej można je nazwać cyfrowym L4 czy e-ZLA). Pacjenci mogli się już przyzwyczaić do tego rozwiązania. Obowiązek wystawiania zwolnień w tej formie weszło w życie 1 grudnia 2018 roku. Obecnie e-Zwolnienie można uzyskać również poprzez usługi telemedyczne. Oznacza to, że Pacjent nie wychodząc z domu może odbyć e-Konsultacje przez internet, uzyskać e-zwolnienie, e-skierowanie lub e-receptę, a system automatycznie prześle informacje do pracodawcy, ZUS lub NFZ.

Już od około dwóch lat wprowadzane są kolejne e-Usługi medyczne. Na systematycznym i konsekwentnym wdrażaniu kolejnych elementów cyfrowego systemu zdrowia korzystają wszyscy – począwszy od pacjentów, przez lekarzy i farmaceutów, aż po pracodawców oraz takie instytucje jak NFZ czy ZUS. Szybkość, dostępność i wygoda usług medycznych jeszcze nigdy nie nie miały takiego wymiaru (a konkretnie e-wymiaru).

Jak działa zwolnienie elektroniczne? Jak sprawdzić e-zwolnienie? 

e-Zwolnienie, tak jak wcześniej, wystawiane jest na podstawie konsultacji lekarskich. W oparciu o stan zdrowia pacjenta lekarz podejmuje decyzje o potrzebie wystawienia L4. Jednak inaczej niż przed wprowadzeniem w życie usług e-zdrowia, do rozpoczęcia konsultacji wystarczy by pacjent podał swój numer PESEL. Dane o ubezpieczeniu, płatniku składek (NIP pracodawcy) czy dane adresowe pacjenta są pobierane z systemu.

Podobnie w przypadku członków rodziny – jeżeli elektroniczne zwolnienie jest wystawiane w celu opieki nad chorym, należy posiadać jego numer PESEL. Pozostałe dane zostaną automatycznie uzupełnione przez system.

Pacjent nie musi dostarczać już wersji papierowej do pracodawcy w ciągu 7 dni, a jedynie ma obowiązek jego poinformowania. Elektroniczne zwolnienie zostanie automatycznie przekazane do miejsca pracy. Osoby prowadzące działalność gospodarczą również mogą liczyć na spore ułatwienia – mogą złożyć wniosek o zasiłek poprzez swój profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE).

Do otrzymania e-zwolnienia nie ma konieczności posiadania Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Natomiast zalogowana na platformie osoba może w każdej chwili sprawdzić historię leczenia, czas trwania L4 czy dawkowanie przypisanych e-recept.

Bezpieczne i wygodne L4 przez internet

Choroba niekiedy nie pozwala opuścić miejsca zamieszkania. Umówienie się na wizytę, podróż do gabinetu lekarskiego, a jeszcze później dostarczenie zwolnienia do pracodawcy bywa kłopotliwe. Infekcje, wysoka temperatura, ostre bóle głowy oraz migreny – to tylko niektóre stany chorobowe, które sprawiają, że fizyczny kontakt z innymi osobami jest jeszcze mniej komfortowy. To właśnie naprzeciw wygodzie i bezpieczeństwu pacjentów wychodzi telemedycyna.

E-wizyty pozwalają na zdalne konsultacje lekarskie. Pacjent bez wychodzenia z domu może zdiagnozować swoje problemy i uzyskać e-receptę lub e-zwolnienie.

Konsultacje lekarskie przez internet lub telefon nie tylko zapewniają bezpieczeństwo choremu i nie narażają na kontakt z otoczeniem, ale również pozwalają na ograniczony dostęp do danych pacjenta osobom trzecim. Większość danych jest pobierana z systemu, dzięki czemu nie musi ich podawać choćby na rejestracji.

Czy e-zwolnienie na pewno będzie uznane przez pracodawcę? Jak długo można przebywać na zwolnieniu lekarskim uzyskanym przez internet?

E-zwolnienie jest jedyną formą zaświadczenia urzędowego wystawianego przez lekarza w celu usprawiedliwienia nieobecności pracownika w pracy uznawaną w Polsce. L4 uzyskane drogą internetową lub telefoniczną nie różni się niczym od tego przypisanego przez lekarza podczas osobistej wizyty.

Maksymalny okres zwolnienia lekarskiego w Polsce może wynosić 182 dni.

E-zwolnienie lekarskie online – jak przebiegają e-konsultacje?

Proces e-konsultacji w callmed jest wyjątkowo prosty, przejrzysty i szybki. W pasku widocznym u góry strony podawany jest przewidywany czas oczekiwania na konsultacje. W ciągu dnia nie powinien przekraczać kilkunastu minut.

Do odbycia konsultacji wystarczy posiadać numer PESEL. Jeżeli jednak Pacjent cierpi na przewlekłą chorobę, warto przygotować podstawowe informacje o przyjmowanych lekach czy wynikach badań. By przystąpić do e-konsultacji należy:

  1. Wybrać jedną z usług: E-recepta, E-konsultacja, Concierge.
  2. Wypełnić formularz i opłacić koszt e-wizyty.
  3. W ciągu 30 minut lekarz skontaktuje się z Tobą w celu przeprowadzenia konsultacji.
  4. Jeżeli lekarz uzna, że Twój stan zdrowia tego wymaga, wystawi Ci zwolnienie lekarskie, które automatycznie zostanie wysłane do Platformy Usług Elektronicznych. Kod e-recepty zostanie wysłany poprzez SMS.
  5. Po zakończeniu konsultacji otrzymasz wiadomość e-mail z Twoją dokumentację medyczną.

Usługi świadczą doświadczeni lekarze z Centrum Medycznego. Bez wychodzenia z domu uzyskaj profesjonalną pomoc w ciągu 30 minut!

Zamów już od 45 PLN

Jeśli pilnie potrzebujesz porady lekarskiej, e-Recepty lub e-Zwolnienia,
jesteśmy tu dla Ciebie i szybko udzielimy Ci pomocy.