Czas oczekiwania na konsultacje już od 5 minut w godz. 8.00 – 20.00

e-Recepta – czym jest, jak działa, jak wygląda, jak długo jest ważna? Wszystkie informacje w jednym miejscu!

Wejście w życie 8 stycznia 2020 roku recept w postaci elektronicznej zrewolucjonizowało świat ochrony zdrowia. e-Recepty nie tylko ułatwiły pracę obciążonych obowiązkami lekarzy oraz farmaceutów, ale przede wszystkim znacznie poprawiły komfort i bezpieczeństwo pacjentów. 

O sukcesie tego rozwiązania niech świadczy fakt, że milionowa e-Recepta została wystawiona 8 maja 2019 roku, w sierpniu tegoż roku e-Receptę otrzymał już milionowy pacjent, a samych elektronicznych preskrypcji było już ponad pięć milionów. Działo się to na długo przed wejściem ustawowego obowiązku.

Czym jest e-Recepta?

e-Recepta jest częścią składowa większego systemu e-zdrowia w Polsce. Na e-Usługi w służbie zdrowia składają się:

 • Elektroniczna Dokumentacja Medyczna (EDM);
 • e-Rejestracja;
 • e-Recepta;
 • e-Skierowanie;
 • e-Zwolnienie;
 • Zintegrowany System Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi (ZSMOPL)
 • e-Wizyta.

Najkrócej ujmując e-Recepta jest elektroniczną formą recepty. Inaczej niż w przypadku tradycyjnych wydruków lub odręcznych wersji papierowych, lekarz wprowadza informacje do systemu informatycznego. Elektroniczny zapis jest przekazywany do farmaceuty, w aptece w której będzie realizowana e-Recepta, oraz do ewentualnej instytucji refundującej lek, czyli do Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Pacjent natomiast otrzymuje kod recepty poprzez wybrany przez siebie sposób komunikacji, tj. SMS lub email. Od 8 stycznia 2021 roku recepty w formie papierowej wydawane są wyłącznie w określonych przypadkach:

 1. braku dostępu do systemu teleinformatycznego;
 2. recepty transgranicznej;
 3. recepty dla osoby o nieustalonej tożsamości;
 4. recepty na produkt leczniczy sprowadzany z zagranicy.

W pozostałych okolicznościach pacjent może otrzymać wydruk informacyjny, który zawiera kod kreskowy i zalecane przez lekarza dawkowanie.

Jak działa e-Recepta? Jak ją zrealizować?

Jak wygląda e-Recepta? Ma ona postać czterocyfrowego klucza (w przypadku wysyłki poprzez SMS) lub kodu kreskowego (dla wydruków oraz e-maili). e-Recepta odwołuje się do zapisanych w systemie informacji dotyczących leków przepisanych pacjentowi. By zrealizować zalecenia należy podać czterocyfrowy klucz w aptece razem ze swoim numerem PESEL lub pozwolić zeskanować kod kreskowy farmaceucie. To takie proste!

Czy, aby odebrać leki z e-Recepty potrzebuję Internetowego Konta Pacjenta (IKP)?

W większości przypadków usług telemedycznych, takich jak callmed, nie ma konieczności posiadania Internetowego Konta Pacjenta (IKP). callmed wysyła e-receptę niezależnie od zewnętrznych systemów teleinformatycznych (co jest dodatkową gwarancją szybkiego otrzymania elektronicznej preskrypcji). Będąc fizycznie w gabinecie, pacjent zawsze może poprosić o wydruk e-Recepty.

Z posiadaniem Internetowego Konta Pacjenta wiąże się kilka zalet. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że rozwój usług e-zdrowia w Polsce jest coraz bardziej dynamiczny. Stworzenie konta IKP jest bardzo proste. Wystarczy założyć profil zaufany poprzez bankowość elektroniczną (kliknij tutaj i dowiedz się jak założyć profil zaufany).

Już teraz posiadając IKP możesz m.in.:

 • przypomnieć sobie wskazania jak przyjmować lek (lub Twoje dziecko do ukończenia 18 roku życia);
 • w każdej chwili pobrać e-Recepty oraz e-Skierowania;
 • upoważnić bliską osobę do załatwiania spraw w Twoim imieniu;
 • wyrazić zgodę na określone świadczenia zdrowotne;
 • wybrać lub zmienić lekarza, pielęgniarkę lub położną podstawowej opieki zdrowotnej;

Tutaj znajdziesz szczegółowe informacje o Internetowym Koncie Pacjenta (IKP).

e-Recepta – zalety i wady

Usługi teleinformatyczne w medycynie niosą za sobą szereg zalet. e-Recepta nie tylko jest wygodniejszym rozwiązaniem dla lekarzy, farmaceutów i pacjentów, korzyści mają wymiar również czysto praktyczny.

 • Dzięki e-Recepcie nie musisz prosić o odpis i nie utracisz refundacji – poszczególne leki możesz odbierać z dowolnych aptek. 
 • Lekarskie pismo obrosło w Polsce legendą. Teraz nie musisz się już martwić, że otrzymasz niewłaściwy lek. e-Recepta jest zapisana w systemie teleinformatycznym i nie ma ryzyka, że farmaceuta źle odczyta zalecenia lekarza.
 • e-Recepty również nie zgubisz. Wszystkie będą zapisane na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta.

Czy istnieją jakieś zagrożenia płynące z systemowych e-Recept? Największą bolączką jaką można wskazać są zapewne ewentualne problemy techniczne platform teleinformatycznych. Na szczęście usługi telemedyczne dysponują wewnętrznymi, niezależnymi systemami wysyłania e-Recept, a w przypadku awarii lekarz może wystawić tradycyjną papierową receptę.

Jak długo ważna jest e-Recepta?

Większość e-recept wystawiana jest na okres 30 dni od daty zapisanej przez lekarza. Wyjątkami są antybiotyki, preparaty immunologiczne oraz leki na choroby przewlekłe:

 • Standardowy okres ważności e-recept – 30 dni;
 • Antybiotyki – 7 dni;
 • Preparaty immunologiczne – 120 dni;
 • Leki na choroby przewlekłe – do 365 dni (maksymalnie na 360 dni kuracji).

Reguły okresu ważności e-Recept są zatem jak najbardziej logiczne. Antybiotyk stosuje się w leczeniu wszelkiego rodzaju zakażeń bakteryjnych, natomiast choroby przewlekłe wymagają długofalowych kuracji. Zostaje jednak kilka szczegółów, które warto wyjaśnić.

e-Recepty ważne przez 30 dni

30-dniową receptę pacjent może wykorzystać przez 30 dni od terminu wystawienia lub konkretnej daty wyznaczonej przez lekarza. Jeżeli lekarz zaznaczył późniejszą datę realizacji, to na e-recepcie pojawi się termin “data realizacji od …”. Jest to szczególnie przydatne w przypadku pacjentów będących pod stałą opieką lekarską, np. przyjmujących leki sprowadzane z zagranicy, indywidualne środki immunologiczne, psychotropowe czy odurzające. Wówczas lek można wykupić od wyznaczonej daty przez okres 30 dni.

W termin ważności e-Recepty wliczają się w wszystkie dni – zarówno robocze, jak i świąteczne.

Jeżeli pacjent zrealizuje tylko częściowo e-Receptę, to pojawi się w niej odpis. Nie zmienia to jednak okresu ważności elektronicznej preskrypcji. Oznacza to, że jeżeli po tygodniu wykupimy 1 z 3 opakowań dowolnego leku, to na zrealizowanie pozostałych pozostanie nam 23 dni.

e-Recepta ważna przez 365 dni

Roczna e-Recepta jest przyznawana na 360 dni kuracji. Ważne jednak by pacjent wykupił pierwsze opakowanie w pierwszych 30 dniach od daty jej wystawienia lub terminu wyznaczonego przez lekarza. W innym wypadku porcja leku zostanie proporcjonalnie zmniejszona o liczbę dni opóźnienia.

Leki mogą być kupowane w interwałach czasowych zgodnych z zapisanym przez lekarza dawkowaniem. Jednorazowo zapas leku można wykpić maksymalnie na 180 dni. 

Leki w większej ilości opakowań muszą być wykupywane w tej samej aptece.

Wygodne konsultacje medyczne online z e-Receptą

Niewątpliwą zaletą wprowadzenia e-recept w Polsce jest rozpowszechnienie usług telemedycyny. Udzielanie pełnoprawnych konsultacji online lub przez telefon stało się faktem. Teraz pacjenci nie wychodząc z domu w ciągu kilku minut mogą odbyć e-Konsultacje lekarskie – szybko i bezpiecznie uzyskać poradę, e-Receptę oraz e-Zwolnienie. Szukasz profesjonalnych lekarzy online? Cierpisz na migrenę, infekcję lub potrzebujesz tabletek antykoncepcyjnych? Skorzystaj teraz ze zdalnych konsultacji lekarskich na odległość!

Zamów już od 45 PLN

Jeśli pilnie potrzebujesz porady lekarskiej, e-Recepty lub e-Zwolnienia,
jesteśmy tu dla Ciebie i szybko udzielimy Ci pomocy.