Czas oczekiwania na konsultacje już od 5 minut w godz. 8.00 – 20.00

Tabletka dzień po. Recepta, stosowanie, rodzaje, skutki uboczne – zbiór informacji o antykoncepcji awaryjnej.

Tabletka dzień po. Recepta, stosowanie, rodzaje, skutki uboczne - zbiór informacji o antykoncepcji awaryjnej. Header wpis blogowy.

Tabletka dzień po stosunku nazywana jest na różne sposoby: antykoncepcją awaryjną, ratunkową, doraźną, postkoitalną. Urosło wokół niej wiele mitów. Niektórzy do dziś w internecie poszukują informacji o tym, czy jest ona zakazana. Na wstępie warto więc zaznaczyć podstawowe informacje – pigułka “dzień po” jest środkiem antykoncepcyjnym, a nie wczesnoporonnym. Nie należy jej jednak stosować podobnie do innych metod przeciwciążowych. Jest to preparat hormonalny o silnym działaniu i dlatego wymaga wystawienia recepty przez lekarza.

Tabletka dzień po – czym jest i kiedy należy ją stosować

Tabletkę “dzień po” należy stosować wyłącznie w przypadku odbycia niezabezpieczonego stosunku lub podejrzenia nieskuteczności zastosowanej metody zapobiegania ciąży. Pigułka “po” jest środkiem hormonalnym opóźniającym lub hamującym owulacje oraz utrudniającym proces implantacji embrionu. Stosowane w Polsce środki nie wpływają na już zagnieżdżony zarodek i nie powodują poronienia. Z tej przyczyny tabletki są skuteczne jedynie do 5 dni od odbytego stosunku.

Im szybsze zażycie tabletki “dzień po”, tym większa szansa na ich skuteczność. W Polsce dopuszczone do stosowania są dwa rodzaje pigułek “ dzień po”: Escapelle (1500 mcg Lewonogestrel) oraz EllaOne (30 mg Octanu uliprystalu). W obu przypadkach dawka przyjmowana jest w postaci jednej tabletki. Escapelle należy przyjąć maksymalnie do 72 godzin, a EllaOne najpóźniej do 120 godzin po stosunku. Producenci zaznaczają jednak, że ich preparaty największą skuteczność mają do 24 godzin od niezabezpieczonego współżycia – kolejno 99 oraz 98 procent.

Recepta na tabletkę „dzień po” – czy jest wymagana, kto może wystawić i jak uzyskać e-Receptę przez internet

Tabletki “dzień po” EllaOne (na bazie Octanu uliprystalu) były dostępne bez recepty na terenie całej Unii Europejskiej. Komisja Europejska zezwoliła na bezpośredni dostęp do leku na podstawie pozytywnej opinii Europejskiej Agencji Leków. Również w Polsce był krótki okres, gdy nie trzeba było okazywać recepty. Zmieniło się to, gdy w życie weszła regulacja ustawowa dla tej grupy leków. 

Obecnie w Polsce antykoncepcja awaryjna jest dostępna wyłącznie na receptę.

Nowelizacja polskiego prawa wzbudziła swego czasu spore kontrowersje. Ze względu na fakt, że tabletka “po” może być stosowana również w przypadku gwałtów i należy ją spożyć możliwie szybko – większość krajów Unii ułatwia dostęp do antykoncepcji awaryjnej (nie stosując nawet ograniczeń wiekowych). Na szczęście receptę na pigułkę “dzień po” może wystawić lekarz dowolnej specjalizacji. Nie musi być to ginekolog.

Wraz z rozwojem technologii pojawiła się możliwość e-Konsultacji oraz e-Recepty. Dzięki takim platformom telemedycznym jak callmed możliwe jest uzyskanie pomocy już w kilka minut. e-Receptę można zrealizować w dowolnej aptece posiadającej antykoncepcję awaryjną w swojej ofercie.

Czy tabletka “dzień po” powoduje skutki uboczne? Czy jest bezpieczna? Kiedy nie powinno się stosować antykoncepcji kryzysowej?

Tabletki “dzień po” są silnymi preparatami hormonalnymi i nie należy ich traktować jako zamiennika innych środków antykoncepcyjnych. Zarówno Escapelle, jak i EllaOne nie nadają się do użytku ciągłego. Preparatów nie powinno się stosować dwa razy podczas jednego cyklu menstruacyjnego, gdyż mogą powodować jego zaburzenia.

Antykoncepcja awaryjna, jak każdy lek, posiada przeciwwskazania i zawsze należy rozważyć stosunek ryzyka do korzyści z przyjęcia leku. Dlatego ostateczną decyzję podejmuje lekarz na podstawie wywiadu z pacjentką. Ważnym przeciwwskazaniem jest brak osiągniętej przez pacjentkę dojrzałości płciowej. Wiek poniżej 18 roku życia nie wyklucza stosowania antykoncepcji postkoitalnej u nastolatek dojrzałych płciowo (nie można podawać preparatów dzieciom). Przed przyjęciem specyfiku na bazie octanu uliprystalu (EllaOne) należy wykluczyć ciążę, a po jego zażyciu zaleca się wstrzymanie karmienia piersią przez minimum 36 godzin – nawet do 7 dni  (w przypadku Escapelle producent również zaleca 8 godzin przerwy). Innymi czynnikami, które warto skonsultować z lekarzem podczas wizyty są:

  • zaburzenia czynności wątroby;
  • nowotwory hormonozależne;
  • zaburzenia zakrzepowo-zatorowe.

Metody antykoncepcji postkoitalnej powszechnie uważane są za bezpieczne. U części kobiet po zażyciu tabletki “dzień po” mogą pojawić się skutki uboczne klasyfikowane jako łagodne i przemijające. Działania niepożądane mogą przypominać objawy ciąży, dlatego w przypadku ich pojawienia należy wykonać test ciążowy. Są to takie dolegliwości, jak bóle brzucha, wymioty, tkliwość piersi, wahania nastroju i złe samopoczucie. Przez możliwość wystąpienia zawrotów głowy nie powinno się prowadzić i obsługiwać pojazdów mechanicznych.

Cena tabletki “dzień po”

Koszt tabletki “dzień po” uzależniony jest od rodzaju preparatu. Cena Escapelle waha się w okolicach 30-60 zł, natomiast koszt środka EllaOne jest nieco wyższy i może wynieść od 90 do 130 zł

Uzyskaj receptę na tabletkę “dzień po” przez internet

Jeżeli szukasz pomocy lekarskiej i potrzebujesz uzyskać szybko receptę na tabletkę “dzień po” możesz skorzystać z platformy telemedycznej callmed. W ten sposób zachowasz dyskrecję i zyskasz czas zaoszczędzony na wizycie stacjonarnej w gabinecie lekarskim. Czas oczekiwania na konsultację to zazwyczaj kilka minut, a receptę otrzymasz za pomocą SMS. Nasza doświadczona kadra lekarska pracuje codziennie (również w weekendy) w godz. 8.00 – 20.00. 

Zamów już od 45 PLN

Jeśli pilnie potrzebujesz porady lekarskiej, e-Recepty lub e-Zwolnienia,
jesteśmy tu dla Ciebie i szybko udzielimy Ci pomocy.